Kaip netaisyklinga laikysena gali pakenkti sveikatai?
Kas yra netaisyklinga laikysena ir ar ji gali pakenkti sveikatai?
Laikysena yra mums įprasta padėtis sėdint, stovint, einant ar gulint. Esant taisyklingai laikysenai krūviai sąnariuose, kauluose, raumenyse pasiskirsto tolygiai ir leidžia mums laisvai judėti ir gerai jaustis, nežaloja mūsų kūno. Tokį žmogų dažnai įvardijame kaip savimi pasitikintį, gražų ir panašiai, tačiau net nesusimąstome kad šią emociją perteikia žmogaus laikysena.
Tačiau netaisyklinga laikysena sukelia labai daug pokyčių kaulų-raumenų sistemoje ir gali pakenkti mūsų sveikatai.
Kada netaisyklinga laikysena tampa žalinga sveikatai?
Laikysena gali tapti žalinga tuomet, kada kažkurios kūno dalys gauna neproporcingai didelį krūvį dėl kitų kūno vietų silpnumo, netreniruotumo. Tai dažniausiai tęsiasi ilgus metus ir net jausdamas nemalonius pojūčius žmogus dažniausiai nesikreipia į specialistus. Dažniausiai pas kineziterapeutą pacientai pasirodo po ilgo laiko nuo pirmųjų simptomų, su diagnozuota “stuburo išvarža” ar kitais degeneraciniais stuburo pakitimais. Šių pakitimų, deja, pilnai išgydyti neįmanoma – galima tik sumažinti skausmą ir jeigu liga dar nėra labai pažengusi, atstatyti buvusį nugaros funkcionalumą, sustiprinti raumenis ir sustabdyti tolimesnį ligos progresavimą.
Stuburo pakitimai neatsiranda per savaitę, mėnesį ar metus – dažniausiai tai yra ilgametės netaisyklingos laikysenos pasekmės. Išimtis – stuburo traumos.
Kokie stuburo pakitimai gali išsivystyti esant netaisyklingai laikysenai?
Netaisyklinga laikysena gali pakenkti ir suformuoti šiuos stuburo pakitimus:
Stuburo išvarža – Tai stuburo tarpslankstelinio disko pažeidimas, kurio metu plyšta diską supantis skaidulinis žiedas ir į išorinę disko pusę išsiveržia jo minkštasis branduolys. Jeigu ji prasiveržia į stuburo kanalą ar prie tarpslankstelinių angų – gali būti užspaudžiami stuburo nervai. Esant užspaustiems stuburo nervams žmogus gali jausti skausmus nugaros apačioje, sėdmenyse, kojose. Retesniais atvejais gali sutrikti ir vidaus organų veikla.
Šmorlio mazgai – Tai branduolio išsiveržimas į viršutinio slankstelio apatinę kremzlinę diangiamąją plokštelę ar patį slankstelį. Gali sukelti uždegiminius procesus ir dažniausiai pasireiškia su kitais stuburo degeneraciniais pakitimais. ⇓“Stuburo ataugos” – oseofitai – dažniausiai atsiranda dėl vietinių uždegiminių procesų, tokių kaip artritas, tendinitas, tačiau jų atsiradimą taip pat lemia neteisingai paskirstytas krūvis nugaros segmentams. Dažniausiai pasireiškia prie uždegimo paveiktų kremzlių bei sausgyslių.
Listezė – tai slankstelio pasislinkimas kito slankstelio atžvilgiu. Dažnai listezė yra susijusi su tarpslankstelinio disko išvarža bei aplinkinių raiščių ir raumenų problemomis.
Slankstelių nestabilumas – dar kitaip vadinamas per didelis slankstelių paslankumas. Pasislinkę slanksteliai gali dirginti aplinkines stuburo struktūras, spausti kraujagysles, nugaros smegenis ir kitas struktūras.
Tarpslankstelinių angų stenozė – išsivysto dėl neproporcingai didelio krūvio atitinkamiems nugaros segmentams bei uždegiminių procesų. Atkreipkite dėmesį į pakitusio slankstelio nesimetrišką vaizdą